Menu Zavrieť

Znížme o polovicu zdravotné odvody, je to dosiahnuteľné bez zníženia príjmov zdravotníctva

Štát sa v prípade zdravotníctva spáva ako príživník. Núti všetkých pracujúcich, t.zn. zamestnancov, živnostníkov, podnikateľov aby platili vysoké zdravotné odvody, až 14 %. Sám však za svojich poistencov platí iba 4,16 %. Doplácajú to pracujúci, ktorí svojimi daňami štát  aj tak už financujú. Aby vykryli spotrebu zdravotníctva, musia platiť podstatne vyššie odvody, ako by bolo nutné keby všetci, aj štát, platili rovnakú výšku odvodov.

Demokrati Slovenska-Ľudo Kaník prichádzajú so zásadnou zmenou prístupu. Všetci majú platiť rovnako. Nikto sa nesmie správať ako príživník. Ani štát. Vďaka tomu bude možné znížiť zdravotné odvody o polovicu. Zo súčasných 14 % na 7 %.

Hospodársky rast by to vystrelilo dohora, výrazne by klesla nezamestnanosť, vzrástli by čisté príjmy zamestnancov a klesli náklady zamestnávateľov.

Spolu so znížením sociálnych odvodov o 10 % ktoré navrhujeme, súčasne so spôsobom tohto zníženia, ktoré zabezpečí že napriek výraznému zníženiu odvodov nedôjde k výpadku príjmov v príslušných fondoch, je to zásadné a revolučné zníženie daňového zaťaženia občanov a firiem na Slovensku.

Zároveň vďaka tomu dôjde k zmene redistribúcie bohatstva spoločnosti v prospech strednej triedy v prospech pracujúcich občanov na Slovensku a rastu konkurencieschopnosti SR. Je to jeden  z kľúčových reformných bodov programu Demokratov Slovenska.

 

Ľudo Kaník

predseda Demokratov Slovenska

 


Prečítajte si tiež
» Potrebujeme reformy aké tu už dávno neboli – my ich máme
» Chceme spájať schopných ľudí, aby vzdorovali ľuďom „schopných všetkého“
» Demokrati Slovenska ako opora pre strednú vrstvu a do čoho by sme investovali?
» Zrážková mikrodaň z platieb by nahradila zníženie odvodov, tvrdí Kaník