Menu Zavrieť

REFORMNÁ & POCTIVÁ PRAVICA – Demokrati Slovenska

Opozicia začína volebnú kampaň vo veľmi zúboženom stave. Rozdrobená a slabá. Strany, ktoré politológovia zvyknú označovať za pravicové, sa sami seba boja, alebo hanbia označiť za pravicové.

Snažia sa podobať Smeru, lebo väčšina z nich súťaží o to, kto si po voľbách ľahne s Ficom do postele.

Touto politikou bol poznačený aj záver parlamentného obdobia. Opozicia, ak ju tak môžeme ešte nazývať, keď bolo treba, Ficovmu Smeru pomáhala. Vždy, keď to potreboval. Či už to bol Frešo pri voľbe šéfa NKÚ, alebo Bugárov Most pri sabotovaní dohody o ústavnej ochrane dôchodkov, alebo v predvolebnej podpore zmeny ústavy, ktorá mala Smeru pomôcť v jeho predvolebnej kampani.

To nie je cesta, po ktorej by mala kráčať opozičná pravicová strana. Preto sme založili novú stranu. Naša snaha po spoločnom predvolebnom postupe aspoň časti opozície bola odmietnutá, ale prizerať sa na to, ako tzv. opozičné strany len sekundujú Ficovi, sa nám nechcelo. Pravica sa rozsypala a zlyhala, je preto potrebné založiť ju odznovu. Nie pre lídrov, ktorí lavírujú a špekulujú, ako sa dostať k válovu, ale pre ľudí, pravicových voličov.

Založili sme stranu Demokrati Slovenka (DS) – Ľudo Kaník. Stranu, ktorá sa nehanbí za to, že je pravicová. Stranu, ktorá je na to hrdá. Stranu pre voličov napravo od stredu. Pre nich sme pripravili odvážny reformný program. Tak, ako boli odvážne reformy, ktoré som pripravil a uskutočnil v Dzurindovej vláde a ktoré, napriek tomu, že sa ich Smer snažil zlikvidovať, stále existujú a fungujú. Aj keď oklieštené a so smeráckymi deformáciami.

Slovensko potrebuje reformy. Len tak sa pohne dopredu. Tak, ako keď naše reformy urobili zo Slovenska tatranského tigra. Treba sa k tomu vrátiť. Sú tu nové aj staré problémy a my máme riešenia. Riešenia, ktoré naštartujú ekonomiku, zmenia distribúciu bohatstva v prospech strednej a nižšej triedy, ktoré ozdravia choré zdravotníctvo aj zanedbané školstvo.

Vieme ako znížiť sociálne odvody o 10 percentuálnych bodov bez výpadku príjmov. Zmeníme štruktúru daní, na čom stredná trieda výrazne získa. Chceme zmeniť príživnícku pozíciu štátu v zdravotníctve. Štát nemôže platiť za svojich poistencov menej ako živnostníci, podnikatelia a zamestnanci, ktorí štát napájajú svojimi daňami. To okamžite umožní pokles zdravotných odvodov o polovicu. Bez poklesu objemu financií v zdravotníctve. Klesnú na 7 %. To je spolu so sociálnymi odvodmi pokles už o 17 percentuálnych bodov. Znie to neuveriteľne, ale je to možné a uskutočniteľné.

Hospodársky rast by to vystrelilo dohora, nezamestnanosť by rapídne klesala a zamestnancom by narástol čistý príjem. Nepotrebujeme vlaky zadarmo a iné marketingové nezmysly. Potrebujeme nižšie odvody, a výkonnú ekonomiku.

Nepotrebujeme ani minimálnu mzdu pre ľudí bez kvalifikácie, pre takých, čo ledva skončili základnú školu, alebo ani to nie. Nikto ich za ňu nezamestná. Pre túto kategóriu ju treba zrušiť. Inak sa nikdy nezamestnajú.

Školstvu treba dať koncepciu tvorenú odborníkmi a nie každý rok iným politikom a zabezpečiť jej dlhodobosť. Zvýšiť platy učiteľom o 100 % počas najbližších 4 rokov. A nech mi nikto nehovorí, že to nejde. Ide to.

V našom programe je množstvo ďalších návrhov, stojí za to ich uskutočniť. Preto sme založili stranu. Aby sme, tak ako v minulosti, zabojovali o príležitosť posunúť Slovensko prostredníctvom odvážnych reforiem, ktoré sú v našom programe, výrazne dopredu. Mne sa to v minulosti podarilo. Som jeden z mála politikov, ktorý môže povedať, že to čo sľúbil, to aj splnil. Som presvedčený, že práve to pravicový volič a vlastne všetci pracujúci občania Slovenska chcú a potrebujú. Splnené sľuby a plány. Treba napraviť mnoho zlých a pokazených vecí. Dnes to chýba. Chýba dobrý reformný program, cez ktorý sa to dá realizovať. Vládnej strane, aj opozícii. My ho máme.

 

Ľudo Kaník

predseda Demokratov Slovenska

 


Prečítajte si tiež
» Znížme o polovicu zdravotné odvody, je to dosiahnuteľné bez zníženia príjmov zdravotníctva
» Chceme spájať schopných ľudí, aby vzdorovali ľuďom „schopných všetkého“
» Demokrati Slovenska ako opora pre strednú vrstvu a do čoho by sme investovali?
» Zrážková mikrodaň z platieb by nahradila zníženie odvodov, tvrdí Kaník