Menu Zavrieť

Vo voľbách nemajú víťaziť politici, ale občania

Tohoročné „veľké“ voľby – teda voľby do komunálnych zastupiteľstiev – máme zdarne za sebou. Pre niektorých dopadli podľa očakávaní, iní majú zase zmiešané pocity a niektorí sú sklamaní.

Keď sa na to pozrieme z vtáčej perspektívy, súčasná vládna koalícia stratila veľké mestá v prospech nezávislých kandidátov, prípadne kandidátov s podporou opozície alebo nových strán. Vládnej koalícii ostali len starostovia viacerých menších obcí, hlavne na východe krajiny. Podobná situácia nastala aj obsadení samotných zastupiteľstiev. V princípe by malo byť jedno, aké stranícke tričko oblieka ten starosta, či táto poslankyňa.

Ich poslaním by malo byť všeobecné blaho a dobre fungujúca samospráva, čoho výsledkom by mal byť spokojný občan. Že v mnohých prípadoch ľudia prahli po zmene vo viacerých regiónoch dokazuje aj zvýšená voličská účasť v daných lokalitách.

Preto vyzývame všetkých zvolených, aby svoju službu pre občanov vykonávali s rozvahou, odvahou, korektnosťou a zodpovednosťou. Viacero samospráv stojí na prahu nútenej správy, mnohé potrebujú zmodernizovať, iné omladiť. Všetky však potrebujú spokojných občanov. Aby do ďaľších volieb išli s radosťou a s jasnou víziou, koho voliť. Aby činnosť svojich volených zástupcov pociťovali celé štyri roky a nielen pár mesiacov pred voľbami a ich výsledky boli viditeľné a preukázateľné. Lebo veľa drobností robí veľký celok. A aj takto možno dosiahnúť, aby označenie politik nebolo viac vnímané ako nadávka a ľudia mali záujem na riadení veci verejných. Aby sme sa stali hrdým a fungujúcim štátom.

Pridaj komentár