Menu Zavrieť

Dôchodkový strop je hlúposť

Celá Ficova snaha nastoliť tému dôchodkového stropu je len pokus udržať pozornosť publika pri téme, na ktorej si roky budoval “sociálnu” povesť zavádzaním a klamaním verejnosti.


Dávno už túto temu opustil, lebo sám vie, že je to nezmysel aj z ekonomického a aj zo sociálneho pohľadu. Veď to bola jeho vláda, ktorá prevzala racionálny a správny úmysel dať dôchodkovému systému rácio a predvídateľnosť a zaviedla postupne zvyšovanie dôchodkového veku v závislosti od predlžovania veku dožitia.

Teraz sa však topiaci Fico slamky chytá a chce znovu vytvoriť zavádzaním a demagógiou pocit ohrozenia u jeho skalných voličov. No a SNS sa snaží jeho nízku latku ešte podliezať, lebo nič tvorivé nevie priniesť.

Ficove strašenie ma niekoľko zásadných vecných chýb. Vek dožitia sa predlžuje, ale tempo, akým sa to deje bude klesať a bude sa spomaľovať. Je to preto, lebo na Slovensku sme začínali s predlžovaním dožitia, vďaka novej sociálnej situácii až po roku 1989. Socializmus, okrem iného totiž spôsobil aj to, ze vek dožitia bol u nás výrazne kratší, ako to bolo vo vyspelej demokratickej Európe. Rozdiel, ktorý stále je, sa ale zmenšuje a preto logicky tempo rastu veku dožitia sa bude spomaľovať. Takže vek 65 rokov odchodu do dôchodku nastane ešte neskôr, ako sa dnes očakáva. Neskôr ako v roku 2038. Z toho vyplýva aj to, že je preto nezmysel hovoriť, že dnešné deti budu odchádzať do dôchodku v 75-tom roku života.
Zmeny, ktoré populisti navrhujú, vrátane časti opozície, by znamenali zhoršenie. Pretože sociálna poisťovňa by bola opäť vrátena do deficitu a dlhu a to by malo zlý vplyv na výšku dôchodkov, ktore sú a budú vyplácané. Ohrozilo by to udržateľnosť financovania dôchodkov. A špeciálne ženám by to znížilo dôchodky.

Takže opäť, ako mnohokrát predtým, zlý Ficov nápad v duchu: po nás hoc aj potopa. Alebo jeho vlastné: keď do pekla, tak na veľkom bielom koni …

Ak naozaj chceme dôchodkovému systému pomôcť a vytvoriť predpoklady pre slušne dôchodky, ktoré sú stabilné a isté aj v budúcnosti, posilňujme 2. pilier. Ten odľahčuje sociálnu poisťovňu od finančnej záťaže a vytvára priestor na stabilné financovanie dôchodkového systému.
A ak by niekto chcel seriózne riešiť vek odchodu do dôchodku terajších a budúcich dôchodcov, tak by debatoval o spomalení tempa posúvania dôchodkového veku. Nie o ústavných stropoch, čo je len politické harašenie a ohurovanie verejnosti. Aby sa zakryli problémy a škandály, ktore otriasajú súčasnou vládou. Ale žiaľ len o toto ide v tejto debate. Nie o dôchodcov.

Pridaj komentár