Menu Zavrieť

Zrážková mikrodaň z platieb by nahradila zníženie odvodov, tvrdí Kaník

Práca v SR je zaťažená vysokými odvodmi, ktoré je potrebné výrazne znížiť. Uviedol to dnes na tlačovej konferencii mimoparlamentnej strany Demokrati Slovenska – Ľudo Kaník, jej predseda a nezaradený poslanec Národnej rady SR Ľudovít Kaník. Strana navrhuje znížiť súčasné odvody o 17 percentuálnych bodov (p. b.), z toho odvody do Sociálnej poisťovne o 10,61 p. b a zdravotné odvody o 7 p. b.

Zníženie sociálnych odvodov podľa jeho slov predstavuje sumár malých sociálnych odvodov, akými sú fond poistenia v nezamestnanosti, fond nemocenského poistenia, garančný fond, či rezervný fond solidarity.

Výpadok odvodov by sa mal podľa neho však nahradiť zmenou štruktúry zdaňovania. Navrhujeme zaviesť tzv. zrážkovú mikrodaň vo výške 0,1 %, ktorá by bola zrazená z každej platby vykonanej bezhotovostným spôsobom cez bankový systém a okamžite by bola prevedená do štátnej pokladnice, oznámil.

Váha výberu zrážkovej mikrodane sa podľa Kaníka tak prenášala na najbohatšie finančné korporácie, ktoré majú miliardové zisky a ktoré koncentrujú celosvetový kapitál. Dotkne sa finančného sektora, teda tých inštitúcií, ktoré vo veľkom rozsahu vykonávajú obraty s kapitálom, dodal Kaník. Jeho strana zároveň plánuje návrat k rovnej dani na úrovni 15 %.

 

Zdroj: TASR

 


Prečítajte si tiež
» Potrebujeme reformy aké tu už dávno neboli – my ich máme
» Znížme o polovicu zdravotné odvody, je to dosiahnuteľné bez zníženia príjmov zdravotníctva
» Chceme spájať schopných ľudí, aby vzdorovali ľuďom „schopných všetkého“
» Demokrati Slovenska ako opora pre strednú vrstvu a do čoho by sme investovali?