Menu Zavrieť

Kto môže ovplyvniť výsledky volieb?

Že sa blížia voľby, vie už hádam každý. Možno len ignoranti by si nevšimli čo i len jeden predvolebný plagát, billboard, či reklamný polep na vozidle MHD. Viete, že sa dá ovplyvniť výsledok volieb, hoci sa zdal nezvratný?

Ak si niekto pomyslel, že tento článok bude o korupcii, či podvodoch – sklamem Vás. Je o nás – ľuďoch. Na voľby sa pravidelne použije veľký objem peňazí, samozrejme z Vašich daní. A predsa sa Vás na tých voľbách zúčastní v rozpätí 20% – 40%. A ja sa pýtam: „Prečo?“ . Výhovorky typu, že aj tak nič nezmeníte, neobstoja. A skúsim vám na malom príklade objasniť dôvod.

V jednom z krajov sa v ostatných voľbách do VÚC zúčastnilo 128 640 voličov z 522 927. Súčasný predseda tohto VÚC získal 71397 hlasov, čo pri danej účasti činilo 55,5%. Vyzerá to ako úžasný výsledok? Nie je. Keď si to prerátame na percentá, ak by sa volieb zúčastnili všetci oprávnení voliči, tak by to bolo zhruba 13,6%, čo by mu na víťazstvo ani zďaleka nestačilo. Takže, ak niekde zvíťazili rôzne skupiny a hnutia, tak ich úspechom bola úspešná mobilizácia ich volebnej základne. Ak toto nechcete a sami viete, že rovnako zmýšľajúcich je vás viac, nájdite si čas pol hodinu a choďte voliť, pretože každý hlas sa ráta. A zvíťaziť musia zdravý rozum, rozumné a reálne riešenia a nie populizmus.

Veď ani doma nehádžete peniaze do koša. A aj vy chcete mať predsa udržiavané okolie a kvalitné cesty, či MHD, alebo nie?

Pridaj komentár