Menu Zavrieť

Svet okolo musí byť krajší. Doslova

Pozrite sa okolo seba. Veľa vecí na ulici, v úradoch, v meste, je škaredých. Táto téma sa zdá byť okrajová, veď sú tu problémy, ktoré treba riešiť akútnejšie. Ja si však myslím, že každý projekt, ktorý vzniká, a do ktorého idú štátne peniaze, by mal byť nielen funkčný, ale aj pekný. Ak to tak nie je, nedotiahli sme veci do konca.

ludo_kanik_blog_photo

Ak vznikne predražený štátny projekt, kritika je veľká, ak vznikne nefunkčný projekt, aj tam sú kritici, ale ak vznikne niečo, čo je škaredé, neestetické, kritikov je zopár.

Keď vynecháme z vecí estetiku, budeme sa pozerať len na škaredé, na polovicu funkčné veci a utešovať sa tým, že aspoň existujú. Ale tým sme zlyhali.

Dotiahli sme síce veci do realizačného konca, ale boli urobené polovičato. Nemysleli sme pri nich na ľudí, pre ktorých sú určené. Pozrime sa na štátne logá, budovy, formuláre, weby, softvér – väčšina z toho je škaredá.

Pritom tu máme výborných dizajnérov, grafikov, architektov, umelcov, ktorých stačí osloviť a radi pomôžu zlepšiť prostredie okolo nás aj tam, kde idú peniaze od štátu. Nerobí sa to tak.

Ale treba s tým začať. Musíme žiť nielen vo funkčnom, ale aj peknom svete.

Ľudo Kaník

kandidát č. 1 na poslanca NR SR za Demokratov Slovenska – Ľudo Kaník (volebné číslo 4)