Menu Zavrieť

Ľudia sa na Facebooku pýtali. Ľudo Kaník odpovedal

Ľudo Kaník

Ľudo Kaník dal na Facebooku video výzvu. Chcel od ľudí, aby napísali konkrétne problémy, ktoré potrebujú riešiť a on povie ako. Podmienka bola – žiadne hejty. Lebo tých je internet plný a k ničomu pozitívnemu nevedú. A takto to dopadlo:

 

Goran Gigatron: Ja byť predsedom, tak každý politik kvartálne povinne na detektor lži! Taká preventívna metóda…

Ľudo Kaník: Kľudne.

SSidor Mirko: Naši rodičia robili celý život a odvádzali štátu dane aj iné poplatky a tí druhí, asi viete koho myslím, majú vyššie dôchodky a majú iné výhody. A ľudia sa už začínajú báť aj o životy, keď im štát nič neurobí za vraždu!

Ľudo Kaník: To som už zmenil, ešte ako minister. Už sú len dozvuky starého systému. Kto nepracuje, nemá nárok na dôchodok, len na sociálnu dávku.

Igor Hacsko: Zaviesť milionársku daň a naplní sa štátna kasa.

Ľudo Kaník: To je ilúzia. Dane z príjmu sa dajú obísť ľahko. A deje sa tak. Treba nízke dane, aby sa neoplatilo ich obchádzať. Zaviesť našu daňovú reformu, čím sa odľahčí stredná aj nižšia trieda a daňové bremeno sa presunie na finančné korporácie. Nebude sa to dať obísť, lebo zavedieme nový spôsob zdanenia obratovou mikrodaňou vyberanou zrážkou.

Roman Mokráň: V prípade, že by bola pravicová vláda a vy by ste sa nedostali do parlamentu, existuje nejaká možnosť, že by ste s vládou spolupracovali? Ako sa bude potom ďalej etablovať vaša strana?

Ľudo Kaník: Určite áno. Strana iba začína. Pravicu treba postaviť nanovo. Spolupracovať a spájať sily. A na tom základe presadzovať dobré veci, ktoré máme v programe.

Miroslav Mirek Láncoš: Odvody znižovať, áno, ale nie rovnako, porovnávať výšku zárobkov. Najprv pracovné miesta, potom znižovať DPH na 15% Prestať vyplácať vysoké sociálne dávky pre neprispôsobivé rodiny. Je to využívanie systému. Znovu vybudovať roľnícke družstva, ktoré za veľké peniaze boli zničené. Obnoviť v plnom rozsahu domácu výrobu potravín. Korupciu tvrdo trestať so spätnou platnosťou 25 rokov. Odpolitizovať súdy, polície, zrušiť rodinkárske firmy a už by bolo na čase, budovať silný a demokratický štát, pre všetkých občanov SR. Zoštátniť energetický a plynárensky priemysel, tým by sa zabezpečila sebestačnosť a zamestnanosť obyvateľstva.

Ľudo Kaník: V mnohom, skoro všetkom sa zhodneme. S tými družstvami to už celkom tak nejde. Nahradili ich farmy. Už sa to nevráti. Ale treba podporiť malých hospodárov, aby sa aj im oplatilo hospodáriť.

Roman Mokráň: Podnikám v agrosektore. Prvým krokom by mohol byť boj s dotačnou korupciou…
Ľudo Kaník: Veľmi správne.

SSidor Mirko: Ak sa znížia odvody narastie zamestnanosť a veľa čiernej práce zmizne!
Ľudo Kaník: Presne tak. Kým nerozbehneme ekonomiku, veľa sa nezmení. Preto sa na ekonomické otázky výrazne zameriavame. Naša odvodovo daňová reforma zrýchli ekonomický rast, zdvihne platy a podnieti tvorbu nových pracovných miest. Len tak sa dopracujeme k rastu miezd. Minimálna mzda ma byť len pre nízko kvalifikovaných pracovníkov. Ako výnimočné minimum.

SSidor Mirko: To áno, ale veľa firiem to robí, aby sa ubránili platiť väčšie odvody za zamestnancov a ostatok dajú na ruku. Veľa ľudí s tým súhlasí, ale keď sa dostanú na PN, potom nedostanú skoro nič…
Ľudo Kaník: Veď aj preto treba znížiť odvody. A to výrazne. Máme to pripravené. Vieme ako. A ľuďom zároveň narastú platy.

Martin Benčok: Úrady práce sú plné nezamestnaných, zatiaľčo pracovné agentúry profitujú z chudákov žijúcich z mesiaca na mesiac. Na papieri dajú podpísať 40 odrobených hodín mesačne, ale v skutočnosti odrobím tristo, čím okrádajú aj mňa na odvodoch. Nie je šanca sa zamestnať na zmluvu, nikde. Všetko majú pod palcom agentúry a keď sa na to sťažujem na úrade práce, čo sú štátni zamestnanci, všetci sa odvolávajú na Fica, nikoho to nezaujíma. Ľudia budú len šomrať, že je zlá doba, ale nikoho nenapadne, že tú dobu tvoria oni sami a oni si volia vládu.
Ľudo Kaník: Všetko je v dostatku voľných pracovných miest. A v tom, aby zamestnávať nebolo také drahé. Potom nebude potrebné, aby ľudia išli cez agentúry, lebo si ľahko nájdu dobrú prácu priamo.

Martin Hrkeľ: Podľa mňa je na Slovensku problém číslo 1 korupcia. A to na všetkých úrovniach štátnej správy. Ako vy viete riešiť korupciu? Ako dosiahnuť, aby súdy a prokuratúry boli nezávislé a zároveň kontrolovateľné?
Ľudo Kaník: Tak, že sa nebudú obsadzovať jednou politickou stranou, ktorá tam dá kamarátov. Aby kryli ich lumpárne. Zmeniť treba aj systém. Zaviedol by som prvky anglosaského právneho systému. Ten účinne funguje v úspešných a vyspelých krajinách.

Erika Šmírová Kálovcová: Môj názor na stav nášho štátu je, že ho riadia ľudia, ktorí v živote nepoznali lásku, lebo ten, kto miluje, neubližuje, ale sa snaží sa, aby milovaný rástol a prosperoval. A tu to vyzerá úplne naopak. Držím palce každému, kto to zvládne.
Ľudo Kaník: Naše motivácie musia byt vedené snahou robiť dobro. Meniť veci k lepšiemu. Potom sa to môže podariť.

Juraj Leporis: Riešenia sú veľmi jednoduché. Represia a trestnopráva zodpovednosť za každý predražený tender a verejné obstarávanie. Všetci vieme, že kradnú v zdravotníctve, v školstve, v pôdohospodárstve… A nikto nie je v base.
Ľudo Kaník: Áno, ale to nestačí. Peniaze sú už fuč. Treba zároveň zabrániť tomu, aby sa to vôbec mohlo stať. Máme na to spôsob. Pri každom nákupe, obstaraní, musí byť dopredu úradom zverejnené, za koľko sa bežne takéto veci dajú kúpiť. A potom už nemôže dôjsť k prestreleniu cien o 100-200%. Ak áno, je to jasná zlodejina a zo zákona by bola neplatná. Aj s následnými trestnými postihmi za pokus o zlodejinu.

Juraj Leporis: Ale veď každý deň sledujem, že došlo k prestreleniu cien trojnásobne, desaťnásobne… Robím v medicínskom sektore, viem koľko stojí ct , rontgen, sonograf… V normálnej právnej krajine mali už sedieť celá dozorná rada v Piešťanoch, pán Paška, Foraj, Uhliarik, Zvolenská… A úrady? No veď tie sa s realitou nikdy nestretnú, je mi fakt na zvracanie z tejto krajiny…
Ľudo Kaník: Správne. Lebo to, čo navrhujem, nie je. Odmietla to smerácka väčšina, keď som to v parlamente navrhol. Treba zmeniť zákony. Inak sa to nezmení. A trestať ich nedodržiavanie.

Ivan Harajda: Možno by bolo dobré začať povinnými spoločnými psychoterapeutickými sedeniami všetkých pravicových lídrov, kde by sa učili vzájomnej láske a porozumeniu…
Ľudo Kaník: 🙂

Eva Harmanová Chovancová: Nech vráti ľuďom dôchodky… Vdovské a invalidné, ktoré keď bol minister tak porušil….
Ľudo Kaník: Ej, Ej. Vdovecké som zaviedol, nie zobral. Máte to pomotané. A invalidné prečo nikto nevracal tam, kde boli? Ani štyria ministri z vlád, ktoré už po mne boli? Asi to znamená, že tie zmeny boli nevyhnutné a správne. Inak by to už dávno iní zmenili.

Šimon Šveláň: Zrušiť odvody dohodárom.
Ľudo Kaník: Výrazne znížiť.

Milan Kaplik: Čo tak dať politikom minimálnu alebo priemernú mzdu, ako udávaju štatistiky? Prečo zahraničný investor dostane minimálne 35 000 eur dotáciu na jedno pracovné miesto a domáci podnikateľ, keď začínam, tak z úradu práce cca 2000 eur? Zrušiť personálne agentúry.
Ľudo Kaník: Keď dať minimálku politikom, tak prečo nie aj lekárom, sudcom, inžinierom, profesorom atď. Veď všetci by potom mohli mať rovnakú mzdu. To presadzovali komunisti. Podľa mna je to nezmysel. Dotácie su zväčša škodlivé a skrýva sa za nimi korupcia. Je lepšie všetkým znížiť dane a odvody. Je to omnoho spravodlivejšie.

Lucka Cabuk: Zabudli sme na to najdôležitejšie začínajúcim podnikateľom dať tiez vyššie dotácie 🙂
Ľudo Kaník: Dotácie sú vždy voči tým, čo nedostanú, nespravodlivé. Nízke odvody a dane. To je lepšie a pomôže to viac.

Monika Milan MiMoni: Odpracujete pre štát cca 40 rokov a dostanete dôchodok 340€. Niekto neodpracuje ani tretinu. Aj to musel pracovať za socializmu a dostane dôchodok vypočítaný z priemernej mzdy. A tak dostane o 100€ viac. Je to správne?
Ľudo Kaník: To už dávno neplatí. Zo žiadnej priemernej mzdy sa dôchodok nepočíta. Zmenil som to reformou. Kto nepracoval nemá dôchodok, len sociálnu dávku.

Lucia Hořavová: Jednoznačne znížiť príjmy politikom – potom bude na všetko. Ak sa chcete všetci politici biť do hrude, že pracujete za ľudí, a za národ, tak si naordinujte životné minimum a ukážte nám, ako sa z toho dá žiť. Ste platení z našich dani a teda máte pracovať pre nás, my sme vašim zamestnávateľom a my sa prizeráme na to, ako zarábate obrovské peniaze, do toho nás a celý štát okrádate v tendroch, rôznych kauzách a pod. Nase zodraté dlane, unavené telá a čas mimo našich rodín živí vaše nenásitné túžby po moci. Jednoduchá matematika znie, ak si uberiete z príjmov, vašim slovám sa bude lepšie veriť, možno sľuby začnete plniť, aby bolo lepšie aj vám.
Ľudo Kaník: Nič by ste tým nezískali, len na chvíľu ukojili závisť a zášť, ktorá by sa takto ventilovala. Práca poslanca a člena vlády, ministra je zodpovedná úloha. Veď rozhodujú o osude celého štátu, ľudí v ňom. Ich chybné rozhodnutia majú dopad na všetkých, aj na vás. Vy chcete, aby túto prácu niekto robil zodpovedne zadarmo? Kde na svete je to tak? To môžte navrhnúť, aby aj lekári, riaditelia, manažéri, profesori mali len životné minimum. Všetci. Však je to nezmysel.

Rene Solcer: Jednoducho zaviest trestnoprávnu zodpovednosť!
Ľudo Kaník: Dávno je zavedená. Imunita neexistuje. Stačí, aby konala polícia a prokuratúra. Tam je problém.

Michal Michal: Ako obmedziť prístup jednotlivých strán k štátnemu rozpočtu tak, aby ho nemohli zneužívať, rozkrádať a kupovať si z neho hlasy voličov na spôsob vlaky zadarmo, čím ešte aj likvidujú autobusových prepravcov? Ako zabezpečiť, aby s rozpočtom narábali len kompetentní ľudia a nie idioti?
Ľudo Kaník: Tak, že si nezvolíte idiotov a zlodejov. To je základ a dobrý liek.

Ivana Buganová: Rada by som vás volila len sa obávam, že neprekročíte hranicu voliteľnosti, preto sa chcem opýtať, či nerozmýšľate dohodnúť sa s inou stranou, aby ste štyri roky mohli napredovať spolu a zmeniť ten marazmus, čo sa tu za 10 rokov napáchal…
Ľudo Kaník: Konáme vždy tak, aby sme pomohli dobrému vývoju na Slovensku.

Igor Hornák: Podstatné je zmenšiť štát a vrátiť slobodu ľuďom. Štát by sa staral len o vymáhanie zákona a obranu krajiny. Umožniť platiť v ľubovoľnej mene a zrusiť povinnosť akceptovať euro. Obmedziť vmešovanie EC do vnútorných záležitostí krajiny. Daň z príjmu firmám a ľuďom stanoviť na nulu. Zaviesť platené školstvo a zdravotníctvo, zrušiť štátne licencie. Diaľnice stavať prostredníctvom koncesií. Zrušiť všetky dotácie. Na to ale nemáte gule, etatistickí politici, čo chcete moc a „starať sa“.
Ľudo Kaník: Veľa skôr akademických, ako prakticky realizovateľných vecí. V realpolitike v tom rozsahu ako píšeš neuskutočniteľné.

Boris Rakovsky: Všetko znárodniť a začať od piky.
Ľudo Kaník: Komunizmus ako v 48. To veru odo mňa nečakajte.

Ingrid Plechova Szaboova: Neviem, aký plat máte vy, ja si tu žijem z invalidného dôchodku, teraz si tu riešim, či zaplatiť energie alebo plyn. Keby som nemala pri sebe rodinu, asi si to môžem hodiť. Pobavilo ma, keď mi zvýšili invalidný dôchodok o 50 centov.
Ľudo Kaník: Krajina s výkonnou ekonomikou sa vie postarať aj o tých, čo sú hendikepovaní. Chudobná nie. Ja sa snažím, aby sme boli krajina s výkonnou ekonomikou, kde sa pracovitým ľuďom žije dobre.

Tatiana Almášiová: Zbaviť sa falošnej ľavicovej vlády, ktorá je sociálna akurát pre seba… Ozdraviť podnikateľské prostredie.
Ľudo Kaník: Absolútne súhlasím.

Palko Grznár: Myslíte si, že odvody živnostníkov sú v poriadku? Podľa mňa jediné, čo Fico robí, je ničenie živnostníkov. Ako môže mať živnostník, ktorý zarobí minimum, odvody 210 euro a to od štátu nedostane nič, nemá ani dovolenku ani nič, všetko si musí zabezpečiť sám. A človek, čo je zamestnaný, odvody za neho platí zamestnávateľ a to pri rovnakom zárobku za rok cca 60euro mesačne, plus má dovolenky, všetko pracovné náradie… Toto je vykorisťovanie živnostníkov ako takých, a ak zničíme malých, tak to bude mať veľmi zlý dopad na všetko.
Ľudo Kaník: Máte úplnú pravdu. Živnostník nesie všetky riziká a zabezpečuje obživu sebe a svojej rodine. Súčasné nastavenie odvodov je absolútne nepochopenie tohto postavenia a prínosu živnostníkov pre krajinu.

Martin Martinus Drefko: Niekedy ľudia keď skončili školu hneď poberali podporu od štátu, aby aspoň niečo mali, potom p. Kaník ste schválili zákon, že ľudia do 25 rokov nebudú mať nárok na nič, tak to preotočte a zmeňte to, nech aj mladí majú aspoň niečo a nie byť odkázaní na rodičov.
Ľudo Kaník: Podpora v nezamestnanosti je poistná dávka. Najprv musíte dva roky pracovať, aby ste ju mohli dostať. Po škole sa treba zamestnať. Na to predsa všetci chodili do školy. Mimochodom. Ako vidíte, nikto tie moje zmeny nezmenil, lebo boli správne, aj keď sa vystriedali už štyri vlády.

Michal Krajčík: Kedy sa budem môcť vrátiť na Slovensko, žiť tam a pracovať na takej úrovni, aby som v kľude mohol vyžiť?
Ľudo Kaník: Keď sa nebudú dane ľudí vykrádať cez štátny rozpočet a keď ekonomika porastie a s ňou aj platy a pracovné miesta. To znamená, keď nebude vládnuť Smer.